AMD Radeon R9 390X ekran kartı daha kısa olacak

'Ekran Kartı' forumunda Leon tarafından 7 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. Leon

  Leon Moderator Site Yetkilisi

  AMD Fiji XT kod isimli ilk Radeon R9 390X su soğutmalı ekran kartı görüntülendi. AMD’nin R9 300 serisi ekran kartları içinde amiral gemisi olan R9 390X siyah ve gri renkli görünüme sahip. Ekran kartında kullanılan sıvı soğutma GPU bölmesini 1200mm lik su soğutmalı radyatörü ile soğutuyor. Ekran kartı R9 300 serisinin en üst modeli olmasına rağmen görünüm olarak oldukça kısa hatta R9 295X2 modelinin neredeyse yarı boyutunda. Bu da AMD’nin daha önce sözünü verdiği HBM bellek teknolojisi ile güçlendirmiş olduğu compact tasarım ile uyuşuyor.

  [​IMG]
  AMD Radeon R9 390X

  Daha önceki modellerde ekran kartlarının PCB alanının bu kadar uzun olmasında en önemli etken elbette GDDR5 bellekler için yer ayırmasından kaynaklanıyordu. Ekran kartının giriş çıkış portlarına baktığımızda 3 adet DisplayPort, ve 1 adet HDMI portu yer alıyor. Herhangi bir DVI çıkışı eklenmemiş. Radeon R9 390X ekran kartı yine çift slot yer kaplıyor.

  AMD Fiji XT GPU & HBM Memory
  [​IMG]
  AMD Radeon R9 390X GPU

  AMD firmasının son teknolojisi Fiji XT kod isimli R9 390X GPU yongasının görünümü yukarıdaki resimde paylaşılmış. HBM bellek teknolojisi ile güçlendirilen kart daha az yer kaplıyor ve daha az ısınıyor.

  HBM (High Bandwidth Memory) bellek teknolojisi

  [​IMG]
   
 2. BilisimUzmanı

  BilisimUzmanı Yeni Üye

  kart hem daha kısa hem daha performanslı olacak. tahminim GTX 980 den bile daha iyi olacağı yönünde.
   
 3. Yurri

  Yurri Yeni Üye

  Asus R9 390X modeli de bu şekilde sıvı soğutmalı mı olacak yoksa Asus R9 390X DC2 soğutucuyu mu kullanacak? bir de bu kartlar ne zaman gelecek tam olarak artık beklemekten sıkıldık :)
   
 4. Leon

  Leon Moderator Site Yetkilisi

  AMD R9 390X ile ilgili yeni bir görsel daha geldi.

  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş