Intel i7 5770K Overclock rehberi

'İşlemci' forumunda Emirates tarafından 26 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. Emirates

Emirates Yeni Üye

1. Adım : i7 5770K işlemciye kolaylıkla ve sorunsuz Overclock yapabileceğiniz sistem özellikleirnden geçiyor. Öncelikle iyi bir işlemci soğutucu (mümkünse sıvı soğutma olması önerimdir), ikincisi hava sirkilasyonu iyi olan önce ve arkada sağlam 2 tane fanı bulunan ve içi geniş olan bir kasa almanız. Diğer bir önemli bileşn ise verimliliği iyi olan güçlü bir PSU'ya sahip olmanız. Mümkünse en düşük 80+ veririmlilik sertifikası olsun.

Yararlanılan sistem özellikleri
    • - Intel i7 5770K
    • - GIGABYTE Z97X-Gaming 5
    • - Asus GTX 970 Strix
    • - G-Skill RipJaws 2133 Mhz x2 4GB
    • - Corsair RM750 750W 80+ Gold
    • - Akasa Venom Soğutucu
    • - Corsair Carbide 400R Kasa
    2. Adım: Anakartın BIOS undan ayar yapma:
    OC olayını işlemcinin stabil olarak kaç Mhz de çalışacağını her zaman bilmiyorsanız adım adım voltaj ve frekans yükseltmenizde çok yarar var.

GIGABYTE Z97X-Gaming 5 OC anakartın bios ekranında bulunan frequency bölümüne giriyoruz. Burada İşlemciyi OC yapabileceğimiz seçenekler mevcut. Gigabyte Z97 anakartın bu modelinde kolay OC yapabilmemiz için her şey var. CPU Clock Ratio oranını yavaş yavaş artırarak işlemci toplam saat hız değerini 4400 Mhz e kadar çıkartalım.

3. Adım: Stabilite Testi
    sonra sistemi yeniden başlatıp OCCT programı ile bir test yapalım eğer sorun yoksa aynı işlemi işlemci fanının durumuna göre (eğer sıvı soğutma varsa) %20 ye kadar rahatlıkla OC yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar:

Leon bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş