Memtest 86 bellek test USB den boot

'Teknik Konularda Sorular ve Bilgilendirmeler' forumunda Donanımcı tarafından 9 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. Donanımcı

  Donanımcı Yeni Üye

  Memtest 86 bellek test programı ile ramlerinizde sorun varsa hemen ortaya çıkarın. Mavi ekran ve bilgisayarın aniden resetlenmesi gibi sorunlar genelde RAM lere bağlu olarak gerçekleşir. Eğer ramlerinizde sorun olduğu şüpheniz varsa Memtest programının son sürümünü indirip hemen test etmeye başlayın.
  Memtest test programında dikkat edilmesi gereken bu program Windows altında çalışmıyor bir bootable USB flash diskinize Memtest programını atıyorsunuz ve programı bilgisayarı USB flash diskten boot edip çalıştırıyorsunuz.

  Bunun için yapmanız gereken önce alttaki linkten Memtest Ram test programının son sürümünü indirmek,
  http://www.memtest.org/#downiso

  linkte bulunan

  Download - Auto-installer for USB Key (Win 9x/2k/xp/7)

  linkine tıklarsanız USB bellekler için otomatik yükleyiciyi çalıştırmış ve uğraşmamış olursunuz. Bu dosyayı indirip Zipli dosyadan çıkarttığımızda tek dosya halinde "Memtest86+ USB Installer.exe" çalıştırılabilir dosya gelecektir.

  Bu dosyayı çalıştır dediğimizde bizden bir USB Flash Disk isteyecektir. USB Flash Diskimizi takıyoruz
  AMA UNUTMAYIN USB FLASH İÇİNDEKİ BÜTÜN DOSYALAR SİLİNECEK bu yüzden USB de ne varsa yedeğini alın öyle takın. USB yi taktıktan sonra alttaki resimdeki gibi USB yi E:\ şeklinde ya da D:\ şeklinde görecektir.
  MemTest-USB-Boot.jpg
  E:\ flash diskini seçtiğinizde size bütün dosyalarınızın silinip USB Flash diskin Bootable yapılabilmesi için formatlanacağı yazısı çıkacaktır. Yandaki küçük kutucuğa da tıklayıp flash diskimizi formatlayıp gerekli dosyaların yazılması için izin verelim. Son olarak altta yer alan "Create" butonuna tıklayın ve flash diskinize bootable Memtest yazılımı oluşturulmuş olsun.

  Şimdi bilgisayarımızı yeniden başlatıp BIOS ekranından Boot menüsüne gelip USB belleğin bulunduğu seçeneği bulup bilgisayarı USB den başlatın. Bunu yaptıktan sonra alttaki ekran gelecek ve testler otomatik başlayacaktır.

  Memtest86-plus_2.png

  Doğru sonuç alabilmeniz için testi ne kadar uzun tutarsanız o adar iyi olur.
   

Bu Sayfayı Paylaş