Sessiz oyun bilgisayarı

Tarafından   24 Haziran 2014

Sessiz oyun bilgisayarı alacaksınız hangi parçaların daha sessiz olduğu konusunda fikriniz yoksa bu yazıya bir göz gezdirin.

Öncelikle bilgisayar kasasında hangi parçaların daha çok ses yaptığını bilmeniz gerekir.

Bilgisayar kasasında ses yapan fanlardır. Bu fanların görevi o parçanın stabil bir şekilde işlem yapmasını sağlmak amacı ile soğutma görevini yapar. Fakat sadece o parçayı belli fanlar ile soğutmak yetmez aynı zamanda kasa içinde ısınan havanın da dışarıya atılıp dışarıdan temiz ve soğuk havanın içeriye alınarak bu sirkilasyonun bilgisayar çalıştığı sürece sürdürülmesi gerekir.

Gelelim bu ısınan parçalara ve bu parçalarda kullanılan soğutuculara.

1. İşlemci:
İşlemci bilgisayarın kalbidir ve o olmazsa bilgisayar çalışmaz Yeterince soğutulmaz ise çok ııdan dolayı yanabilir (100 derece ve üzeri kritik seviyedir.)
İşlemciyi aldığınızda işlemci ile birlikte o işlemciyi üreten firmalar (INTEL/AMD) işlemci ile birlikte stok fan diye adalndırılan bir fan da verir. Bu fan genellikle soğutma için yeterlidir ama OverClock(yani hız aşırtma) olayında yetersiz kalır. Hatta AMD ile birlikte gelen stok fan aşırı gürültülüdür.

Öncelikle bilgisayarınız sessiz olsun istiyorsanız iyi bir işlemci soğutucusu almanızda fayda var. İşlemci soğutucuları Hava Soğutma ve Sıvı Soğutma olarak iki şekilde satılır. Hava soğutma modelleri genellikle bakır tabanlı ve bakır çubuklardan oluşan ve bu çubukların etrafı ince alüminyum levhalardan oluşan ve bu levhalarında en dışında bir fan olan yapıdan oluşur. Bakır taban işlemci ile direk temas halindedir. Bakır ısıyı altından sonra en hızlı ileten ve maliteti en uygun olan maden olduğu için bakır kullanılır. Isınan bakır taban bu ısıyı bakır çubuklara oradan da alüminyum levhalara aktarır. Alüminyum levhalarıda üstünde bulunan fan soğutarak bu şekilde soğutma işlemini gerçekleştirir.

Diğer soğutma sistemi ise Sıvı Soğutma olarak bilinir. Radyatör, işlemciyi saran bakır ve sıvının radyotöre oradan da işlemciyle direk temasta olan bakırın üstünü soğutan sıvıyı radyatöre taşıyan hortumlardan oluşur. Tabi radyatörün üstünde de yine bir fan bulunur. Sıvı soğutmanın avantajı hem daha sessizdir hem de Hava Soğutmaya göre 2 hatta 3 kat daha iyi soğuttuğu için fanlar fazla hızlı dönme gereği duymaz ve daima sessizdir.

2. Ekran Kartı:
Ekran kartı bilindiği üzere monitörünüze en kaliteli grafikleri aktarmaya yarayan ve üzerinde kendi işlemcisi ve ramleri bulunan bilgisayar parçasıdır. Ekran kartları oyunlarda yada grafik uygulamalarında ne kadar yüklenme olursa o derece ısınırlar. Genellikle ekran kartları Hava Soğutma sistemi ile soğutulurlar. Ekran kartı işlemcisi (GPU) üzerinde genellikle bakır levha bunların üzerinde de ince alüminyum levhalar ve bunların üzerinde de kaliteli bir fan bulunur. Bu fanlar ısınan GPU’yu ve ekran kartı üzerinde bulunan küçük ram  parçacılarını saran bakır ve alüminyum levhaları soğutmak için tasarlanırlar.

Üst seviye ekran kartları genellikle markaların özel soğutucu modelleri tarafından desteklenir böylelikle hem daha sessiz hem de daha az ısınırlar. Size de tavsiyem ekran kartı alırken mutlaka özel soğutuculu model bir ekran kartı seçmeniz olacaktır.

3. Kasa:
Kasa bilgisayar parçalarının monta edildiği ve bu parçaların sabit ve stabil şekilde çalışmasını ve dış etkenlerden korunmasını sağlar. Tabi sessiz ve performans odaklı bilgisayarda kuru bir kasa yeterli değil. Bu kasanın içini soğutacak, içerideki sıcak havayı dışarı atacak ve dışarıdan soğuk havayı içeriye temiz (yani tozları da filtreleyerek ) şekilde alacak şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Bu tür kaliteli kasalar genellikle önde, arkada ve üstte büyük ve sessiz fanlar bulundururlar. Tabi bu fan ile kasa arasında da mutlaka bir toz filtresi olur.

Alacağını bilgisayar kasasında mutlaka önde ve arkada en az 12 cm lik bir fan olmasında yarar var. 9cm lik fanlara kesinlikle güvenmeyin hem çok ses yapar hem de kısa süre içinde bozulup dururlar.

4. PSU (Power Supply Unit):
PSU bilgisayara güç sağlayan ve fazla yada düşük gelen elektiriği dengeleyen bilgisayar parçasıdır. PSU içindeki parçalar da bilgisayar açılır açılmaz hızlı bir şekilde ısınmaya başlar. Bunun önüne geçmek için de PSU lar içinde genellikle 12 cm den 14 cm e kadar çeşitli fanlar kullanılarak soğutulmaya çalışılır.

Alacağınız PSU nun sessiz olmasını istiyor iseniz mutlaka ses değerine (dB değeri), Verimlilik Sertifikası değerine ( 80+ Gold gibi), fan büyüklüğüne, Aktif PFC (bu yüksek voltajlarda bilgisayarınızı korur) olup olmadığına bakın. Fan gürültü değeri (dB) ne kadar düşük ise PSU o kadar sessiz çalışır.